Špaldový kváskový chlieb

Špalda je jednou z najstarších obilnín. Je to vlastne neprešľachtená prastará predchodkyňa pšenice. Obsahuje viac minerálnych látok, vitamínov skupiny B a je lepšie stráviteľná ako bežná pšenica. Vláknina v špaldovom zrne na seba viaže škodlivé látky z organizmu, a tým pôsobí ako prevencia proti vážnym ochoreniam. Špalda je vynikajúca pri liečbe niektorých alergií, pôsobí regeneračne na bunky, posilňuje imunitný systém a chráni telo proti infekciám, je univerzálnym prostriedkom proti nedostatočnému prekrveniu, na nervovú výmenu látok, dodáva silu svalom, väzivám a spojivám, pletivám atď. Lepok špaldy je ľahšie stráviteľný ako je lepok pšenice. K necnostiam modernej výživy patrí pomiešat veľa druhov obilia a napiecť z tejto zmesi chlieb.
Pomyslite si v tejto chvíli na Popolušku. Čo urobila zlá macocha, aby jej zabránila ísť na bál k princovi? Pomiešala hrach so šošovicou a úbohému dievčaťu prikázala, aby ich zasa rozdelilo. A toto dnes vychvaľuje moderná veda o výžive! Miešajú sa dokopy rôzne druhy obilia a náš žalúdok – tá úbohá Popoluška – má tieto rozličné subtílnosti zasa oddeliť od seba a spracovať tak, aby ich organizmus mohol zhodnotiť. Že je to ťažká práca, o tom niet sporu. Keby sme sa stravovali podľa Hildegardinej zdravovedy,
budeme jesť buď čistý celozrnný pšenicný chlieb ( bez prídavku ľanových semiačok), alebo špaldový chlieb – či už celozrnný, alebo biely. Ako všetci vieme, každá reťaz je taká silná ako jej najslabší článok. Preto by sme špaldový chlieb nemali kaziť pridávaním nijakých iných obilnín, keď je bez nich najlepší.


„… je teplá…“
Ľuďom, ktorých organizmus je zle prekrvený, špalda dopomáha rýchlo zasa nadobudnúť teplé telo. Tento výhrevný účinok sa osobitne rýchlo ukáže po teplej špaldovej polievke.

„…je mastná…“

Pre nervovú výmenu látok a odovzdávanie nervových podnetov má tuk mimoriadny význam. Nervy sú obalené v myelínových puzdrách – drobulinkých vankúšikoch tuku. U človeka, ktorého myelínové puzdrá sú veľmi tenké, impulzy v nervovom systéme prebehnú rýchlejšie. V dôsledku toho je tento človek „nervóznejší“ ako iní ľudia. Ked takýto človek urobí základom svojej výživy špaldu, jej obsah tukov obalí jeho myelínové puzdrá a postará sa tak, aby mal lepšie nervy.

„…je mocná…“

Špalda zásobuje celé telo energiou. Nielen svalové tkanivá, ale aj väzivá a podporné tkanivá, nervové bunky, vnútorné a zmyslové orgány, každú jednotlivú ľudskú bunku človeka špalda posilní zvrchu až nadol, zvnútra
až von.

„…je jemnejšia ako ostatné druhy obilnín…“

Keď jeme špaldový chlieb, či už je celozrnný, alebo z bielej múky, a či je to špaldový suchár, cítime, akú dobrú a príjemnú chuť má táto obilnina. Celozrnný pšeničný chlieb chutí v ústach o niečo drsnejšie, nech by zrno bolo akokoľvek jemne pomleté. Deti majú na to najlepšie vyvinutý cit. Z ponuky najrozmanitejších chlebov spravidla dávajú prednosť špalodovému.

„…tomu kto ju jedáva, dodáva správne mäso…“

Nikto sa nemusí obávať, že bude mať z výlučne špaldovej výživy nadváhu, pretože mäso, svalstvo, úpony a podporné tkanivá, všetky orgány dostávajú proporcionálne správnu zdravú a plnohodnotnú výživu, ktorá celý organizmus tak posilní, že môže optimálne spĺňať svoje funkcie.
„…a dobrú krv…“
Aj krv, ktorá je u mnohých ľudí preťažená tukmi, získa správne zloženie. Výživa špaldou, kombinovaná s Hildegardinou diétou, je prevenciou proti zvýšeniu cholesterolu v krvi a iným anomáliám jej zloženia.
„…a človeku dáva radostnú myseľ i dušu…“
Aj tu platí: kto neverí, nech skúsi. Každý človek to bude môcť skôr-neskôr potvrdiť. Špalda je psychofarmakum prvého stupňa, bez škodlivých vedľajších účinkov. Mali by ho využívať na každej nervovej klinike, v každom sanatóriu a v každej nemocnici pri výžive pacientov i ošetrujúceho personálu. Ale i v každej domácnosti je najlepším prostriedkom na
vyjasňovanie nálady.

„…a nech by ju človek jedol na hocijaký spôsob…“

O pšenici vieme, že sa má používať len ako celozrnná múka a len na pečenie. To značí, že pšenica ako celozrnná múka a celozrnný chlieb či pečivo z nej sú dobré a zdravé. Každý iný spôsob použitia pšeničnej múky na jedenie robí človeka chorým. Špalda je v tomto ohľade iná. Či je varená, alebo surová, použitá ako celé zrno, alebo celozrnný šrot, jemne,
či hrubo mletá, ako špaldová krupica, či otruby, alebo ako vysoko vymletá biela múka – vždy si zachová svoj ozdravný účinok.
„…či ako chlieb alebo iné jedlo…“
to isté môžeme povedať aj o spôsobe použitia: či ako
špaldový chlieb, koláč, múčnik, ako závarka do polievky (omeleta, halušky
zo špaldovej krupice, rezance i celé varené zrná) – špalda je a ostane dobrá, a nech ju konzumujeme na hocijaký spôsob, poslúži zdraviu.
„…je dobrá a jemná…“
O špalde sa hovorí, že je to „predĺžené materské mlieko“, keďže je to optimálna výživa rovnako pre zdravých ako pre chorých, pre starých i mladých, tak ako materské mlieko pre dojčatá. Použitie špaldy v kuchyni je veľmi jednoduché. Pšeničnú múku môžete v každom recepte nahradiť špaldovou múkou.